تبلیغات
دهکده توریستی تنگــــــراه - شکارچیان حرفه ای در پارک ملی گلستان ایران دستگیر شدند + عکس
دهکده توریستی تنگــــــراه
تنگــــراه مقصــد گرشگـــری و امکــانات رفــاهی
سلیمان قربان زاده  مأمورین اجرایی و ضابطین قضایی پارک ملی گلستان در حین گشت و کنترل منطقه در ارتفاعات "دره گلزار" پس از استماع شلیک تیر فشنگ به چهار نفر شکارچی غیرمجاز مسلح برخورد می‌کنند.محیط‌بانان پارک ملی گلستان یک شکارچی را از این گروه چهارنفره دستگیر می‌کنند. اما سه شکارچی دیگر از این گروه با توجه به توپوگرافی منطقه و استفاده از تاریکی هوا فرار کردند که مورد شناسایی قرار گرفتند.

رییس پارک ملی گلستان تصریح کرد: از شکارچیان فرار کرده یک قبضه اسلحه برنو گلوله‌زنی دوربین‌دار، یک مرال ماده و یک رأس بز وحشی که اجزاء آن قطعه‌قطعه شده بوده، سه عدد فشنگ ساچمه زنی، دو عدد فشنگ تک لوله، پنج عدد فشنگ چهار پاره، چهار عدد فشنگ برنو و یک تلفن همراه به‌جای مانده است.

قربان زاده تصریح کرد: بازجویی در این عملیات که نتیجه آن دستگیری یک نفر شکارچی با اسلحه برنو دوربین‌دار به همراه لاشه ماده مرال و یک رأس بز با حضور معاون پارک ملی گلستان انجام و صورت‌جلسه آن تحویل مقامات قضایی داده خواهد شد. این پارک نخستین پارکی است که در ایران عنوان پارک ملی را به خود اختصاص داد. این پارک تا قبل از سال 1336 از شکارگاه‌های شناخته‌شده و پرآوازه کشور محسوب می‌شد و به جنگل گلستان مشهور بود.

در 19 مرداد سال 1336 به نام منطقه حفاظت‌شده ˈ آلمه وایشکیˈ تحت حفاظت و حمایت کانون شکار ایران قرار گرفت.

پارک ملی گلستان که با وسعت 91 هزار و 895 هکتار تحت حفاظت قرارگرفته در سال 1977 به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره انتخاب و به پروژه شماره 8 برنامه انسان و کره مسکون (MAB) یونسکو اهداء شد و تاکنون نیز جایگاه خود را در خانواده ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره جهان حفظ کرده است.

این پارک در شرق استان گلستان و در حدفاصل استان‌های گلستان و خراسان شمالی قرار دارد که مدیریت آن در اختیار شهرستان گالیکش است.

پارک ملی گلستان پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که 1362 گونه گیاهی که یک‌پنجم فلور گیاهی ایران را شامل می‌شود.

همچنین تاکنون 69 گونه پستاندار، 150 گونه پرنده، سه گونه دوزیست و 24 گونه از خزندگان در این پارک شناسایی‌شده‌اند که نشان از اهمیت حیاتی این پارک دارد.

این پارک شامل دره‌ها و چشم اندازهای متنوع، منابع آبی متعدد نظیر رودخانه‌ها، نهرها و چشمه‌ها و آبشارها است و از تنوع زیستی و ارزش‌های اکوتوریستی بالایی برخوردار است.

پوشش گیاهی این پارک شامل بلوط، بلند مازو، ممرز، انجیلی، پلت، شیردار، کرکو، آزاد، اوری، توسکای قشلاقی، کلهو، انجیر، توت، ملچ، داغداغان، ازگیل و ولیک، زالزالک، سیاه تلو، گوجه وحشی، شیرخشت، گردو، تمشک، انار وحشی، گلابی وحشی، زرشک، تاغ، گز، پرند، کاروانکش، گون، چوبک، درمنه، خارشتر و ارس است.

جاده ترانزیتی و بین‌المللی تهران به مشهد مقدس نیز از وسط این پارک ملی عبور می‌کند.


منبع : نیلکوهدهکده توریستی تنگراه

نوع مطلب :
برچسب ها : شکارچیان حرفه ای در پارک ملی گلستان ایران دستگیر شدند، جاده ترانزیتی و بین‌المللی تهران به مشهد مقدس نیز از وسط این پارک ملی عبور می‌کند.، دهکده توریستی تنگراه، این پارک در شرق استان گلستان و در حدفاصل استان‌های گلستان و خراسان شمالی قرار دارد که مدیریت آن در اختیار شهرستان گالیکش است.، همچنین تاکنون 69 گونه پستاندار، پوشش گیاهی این پارک شامل بلوط، بلند مازو،
چهارشنبه 27 آبان 1394 :: نویسنده : فرشید باقریان تبریان


درباره وبلاگ

به یاد مرحوم ابراهیم خواجه

با سلام خدمت بازدید کنندگان عزیز و هدف من از این وبلاگ معرفی دهکده توریستی تنگراه ( آرامش و همرنگ شدن با طبیعت .

مدیر وبلاگ : فرشید باقریان تبریان
نظرسنجی
دوستان عزیز نظرتون درباره این وبلاگ چیست


جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :